EĞİTİM       TURİZM       TİCARET       YATIRIM   
 
Ana Sayfa > AVRUPA FONLARI

Türklere AB vizesi 2 yıl içinde kalkabilir'
Flaş Haber
29 Eylül 2015
Bu haber 492 kez okundu
AB Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Hahn, “İki yıl içinde Türk vatandaşlarına yönelik vize zorunluğunun kaldırılması mümkün” dedi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

~AB Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Hahn, “İki yıl içinde Türk vatandaşlarına yönelik vize zorunluğunun kaldırılması mümkün” dedi.
AB Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, koşulların yerine getirilmesi durumunda iki yıl içinde Schengen Bölgesi'ne seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına vize zorunluluğunun kaldırılmasının mümkün olduğunu söyledi.
Hahn, Alman "Die Welt" gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB ile müzakerelerde temel haklar, adalet, özgürlük ve güvenliği içeren 23. ve 24. başlıkların mümkün olduğu kadar erken bir zamanda açılması gerektiğini belirterek, bu başlıkların müzakere sürecinin sonunda kapatılmasını istedi.
"VİZELER 2 YIL İÇİNDE KALKABİLİR"
"Brüksel iki yıldan beri Ankara ile vizelerin liberalleşmesi konusunda görüşüyor. Hedef 2017. Bu gerçekçi mi?" şeklindeki soruya karşılık Hahn, "Bana göre öngörülen koşullar yerine getirildiği takdirde, iki yıl içinde Schengen Bölgesi'ne seyahat eden Türk vatandaşlarına yönelik vize zorunluğunun kaldırılması mümkündür" yanıtını verdi.
Hahn, ancak o zamana kadar, işler durumda olan sınır yönetimi, biyometrik pasaportlar ve sahte seyahat belgeleri konusunda AB ile işbirliği içinde olunması gibi çok sayıda madde üzerinde çalışılması gerektiğini belirtti.
Suriye'den kaçan sığınmacılar konusuna da değinen Hahn, Türkiye'deki sığınmacı kamplarının uluslararası standartlara uygun olduğunu kaydetti.
Türkiye'nin AB'nin desteğine ihtiyaç duyduğunu ifade eden Hahn, bunun için kendisinin 1 milyar avroyu vermeyi önerdiğini, ancak diğer taraftan Türkiye'nin daha fazla sınır kontrollerini yapması ve insan kaçakçılarına karşı mücadele etmesini istedi.
"TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ STRATEJİK PARTNER"
"Türkiye AB için büyük ekonomik ağırlığı olan çok önemli stratejik partnerdir. Ekonomik konularda iş birliği önceliklerimizden biridir. Gümrük Birliği'nin geliştirilmesi ağırlık maddemizdir" diyen Hahn Türk şirketlerinin, Avrupa'da 600 bin kişinin istihdam için sorumlu olduğuna işaret etti.


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer AVRUPA FONLARI Haberleri

Başlık Tarih
 
AB Bakanı Ömer Çelik: Türkiye konusunda ders çalışmadıkları görülüyor15 Kasım 2016
Avrupa Komisyonu: Bulgaristan ekonomisi gelişecek, istihdamdaki durgunluk devam edecek06 Mart 2014
Franko Fratini: Bulgaristan Shengen’in tüm koşullarını hazırladı31 Ocak 2011
SIM Direktifi AB Resmi Gazetesi' nde Yayımlandı16 Temmuz 2012
İdari Kapasite Operasyonel Proğramı11 Temmuz 2012
Ulaştırma Operasyonel Proğramı11 Temmuz 2012
Çevre Operasyonel Proğramı11 Temmuz 2012
Bölgesel Kalkınma Operasyonel Programı11 Temmuz 2012
Balıkçılık Sektörünün Gelişimi Operasyonel Proğramı11 Temmuz 2012
İnsan Kaynakları11 Temmuz 2012
Kırsal Bölgeleri Kalkındırma Programı11 Temmuz 2012
Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programlar11 Temmuz 2012
Avrupa Birliği Yapısal Fonları11 Temmuz 2012

..
BİZE YAZIN

Bulgaristan Gündem İnternet gazetesinde okuduğunuz haberlerle alakalı, yorum yapabilir hatta bunları bize yazabilirsiniz.
Dikkatinizi çeken konularla alakalı, haberin kaynağına ulaşmak için aşağıdaki mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.Ayrıca
gazetemizde köşe yazısı yazma talebinde bulunabilirsiniz.Yayınlamamızı istediğiniz haber ,resim videolarınızı bize gönde-
rebilirsiniz.
bulgaristangundem@abv.bg
 

Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Video Galeri
Foto Galeri
Radyo
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odas
CH